Humanitárna pomoc
Humanitárna pomoc
Humanitárna pomoc je materiálna a logistická pomoc ľuďom v núdzi, zvyčajne krátkodobá. Medzi ľudí v núdzi patria bezdomovci, utečenci a obete prírodných katastrof, vojen a hladomoru. Hlavným cieľom humanitárnej pomoci je zachrániť životy, zmierniť utrpenie a zachovať ľudskú dôstojnosť.
Hoci sa humanitárna pomoc a humanitárna asistencia často používajú zameniteľne, ide o odlišné pojmy. Humanitárna pomoc sa vo všeobecnosti vzťahuje na poskytovanie okamžitej, krátkodobej pomoci v krízových situáciách, ako sú potraviny, voda, prístrešie a lekárska starostlivosť. Na druhej strane humanitárna asistencia zahŕňa širšiu škálu činností vrátane dlhodobejšej podpory obnovy, rehabilitácie a budovania kapacít. Humanitárna pomoc sa líši od rozvojovej pomoci, ktorá sa snaží riešiť základné sociálno-ekonomické faktory.
Globálne štatistiky
- 15 % svetovej populácie má zdravotné postihnutie, v rozvojových krajinách je výskyt oveľa vyšší
- viac ako 190 miliónov ľudí má závažné zdravotné postihnutie
- do 20 miliónov ľudí potrebuje hospicovú starostlivosť ročne, avšak iba približne 3 milióny ľudí ju dostáva
- vysoká sociálna prepojenosť znamená o 50 % vyššiu šancu na dlhovekosť
Tieto informácie sú verejne prístupné a pochádzajú od Skupiny Svetovej banky, Svetovej aliancie hospicovej paliatívnej starostlivosti a Svetovej zdravotníckej organizácie „Stanford Medicine“.
Humanitárna pomoc zahŕňa nasledovné typy pomoci:
Potravinová pomoc
Potravinová pomoc je druh pomoci, pri ktorej sa potraviny poskytujú krajinám, ktoré naliehavo potrebujú zásoby potravín, najmä ak ich práve postihla prírodná katastrofa. Potravinová pomoc sa môže poskytovať dovozom potravín od darcu, nákupom potravín na mieste alebo poskytnutím hotovosti.
Vplyvy na blahobyt v prípade akýchkoľvek zmien cien potravín vyvolaných potravinovou pomocou sú rozhodne zmiešané, čo zdôrazňuje skutočnosť, že nie je možné dosiahnuť len pozitívne zamýšľané účinky programu medzinárodnej pomoci.
Zdravotnícka humanitárna pomoc
Existujú rôzne druhy zdravotníckej humanitárnej pomoci vrátane: poskytovania zdravotníckeho materiálu a vybavenia, vysielania odborníkov do postihnutého regiónu a dlhodobého vzdelávania miestneho zdravotníckeho personálu. Takáto pomoc vznikla, keď medzinárodné organizácie vstúpili do hry, aby reagovali na potrebu národných vlád po globálnej podpore a partnerstve pri riešení prírodných katastrof, vojen a iných kríz, ktoré majú vplyv na zdravie ľudí. Často sa stávalo, že organizácia poskytujúca humanitárnu pomoc sa dostala do rozporu s prístupom vlády k prebiehajúcemu domácemu konfliktu. V takýchto prípadoch sa organizácie humanitárnej pomoci snažia o autonómiu, aby mohli poskytovať pomoc bez ohľadu na politickú alebo etnickú príslušnosť.